התיכון החברתי – מצפה רמון

מי אנחנו?

התיכון החברתי מצפה רמון, מרשת "דרור בתי חינוך", נמצא באחד המקומות המופלאים ביותר בעולם.

מטרתנו היא לחבר בין אהבת הארץ לעשייה חברתית. התיכון החברתי הוא במה לבני ובנות נוער לחלום, ליצור, לעשות – לשנות.

הפדגוגיה בכיתה מבוססת על הפדגוגיה החברתית של רשת "דרור בתי חינוך" – בבסיסה האמונה בזכותם וביכולתם של כל חניך וחניכה להגשים את עצמם בדרכם הייחודית. במרכז התהליך החינוכי בני האדם.

המודל החינוכי

דיאלוגי:

  • דיאלוג והקשבה הדדית
  • שותפות בין מחנכים ומחנכות לחניכים ולחניכות
  • 2 מחנכים בכיתה של 20 חניכים. לכל חניך וחניכה קשר אישי עם מחנך.

חברתי – לבנות עולם טוב יותר:

  • למידה מחוברת לחיים
  • עושים שינוי חברתי – עידוד חשיבה ביקורתית ואקטיביזם חברתי, במטרה לקחת אחריות על הסביבה  והחברה הישראלית.
  • למידה בקבוצה – תוך עבודת צוות ושיתוף פעולה.

התנסותי – למידה חוויתית:

  • יוצאים לשטח – למידה דרך מגוון התנסויות , סיורים ומפגשים.
  • Social Project Based Learning –  SPBL – למידה מבוססת פרויקטים חברתיים

 

התיכון שלנו מבוסס על מספר עקרונות: קבוצות קטנות שלומדות יחד, למידה מתוך עניין ודרך עשייה ממשית, וקשר מעמיק וקרוב בין צוות המחנכים ובין התלמידים.
הכיתה היא קבוצה מגובשת שבה יוצרים יחד חוויות משותפות ובלתי נשכחות. הכיתות שלנו הן מרחב שבו מעודדים זה את זה ללמוד ולהתנסות בדברים חדשים.

איך לומדים?

אצלנו לומדים דרך השתתפות משמעותית בתהליך הלמידה, מחקר ועבודה על פרויקטים שהחניכים מפיקים במטרה ליצור שינוי חברתי בסביבתם. אין מבחנים. אנחנו לא מחייבים את התלמידים בבחינות בגרות – הם יכולים לבחור זאת בעצמם.

מה לומדים?

במסלול התיכון החברתי במצפה רמון התלמידים מסיימים את שנות התיכון עם תעודת מקצוע במגמת אקו-תיירות. לאורך ארבע שנות הלימודים נצא לסדנאות ולטיולים עם אנשים מובילים בשדה התיירות בישראל, נלמד להפיק אירועים מתחילתם ועד סופם, נקבל הכשרה מקצועית בטבחות, נלמד להדריך ולהוביל צוות, נתחבר לטבע המהמם שסביבנו ונלמד להפיק בעצמנו מפגשים.

הפנימייה החברתית

לבאים מרחוק, ניתן לשלב בין מסלול התיכון שלנו לחיים בפנימייה – חברת הנוער למנהיגות ועשייה חברתית. הפנימייה היא מקום מצוין להתבגר בו ומתאימה לכל מי שרוצה לעשות שינוי דווקא בגיל ההתבגרות, להכיר חברים חדשים ולהתנסות בחיים עצמאיים. מבחינה חינוכית הפנימייה משלימה את התיכון החברתי ומבוססת על אותם עקרונות חינוכיים. חניכי הפנימייה אחראים לשגרת היום שלהם, לוקחים חלק מרכזי בבניית הפעילות, משתתפים במגוון של חוגים ונדרשים לקחת על עצמם משימה שבועית של תרומה לקהילה המקומית במצפה רמון.

הצוות החינוכי

צוות המדריכים במסלול התיכון החברתי ובפנימייה הוא מהטובים שניתן למצוא בארץ. כל אנשי הצוות הם בוגרי תנועות נוער שבחרו לעסוק בחינוך בני נוער מתוך תחושת שליחות.

לפרטים נוספים ויצירת קשר- תיכון חברתי ופנימיה לנוער במצפה רמון

יצירת קשר