התיכון החברתי – קריות

מי אנחנו?

התיכון החברתי הוא בית ספר ראשון מסוגו בארץ, שמשלב חינוך ברוח דיאלוגית, פתוחה ודמוקרטית עם חינוך למנהיגות, עשייה וצדק חברתי.

בית ספר לתלמידי כיתות ט'-י"ב, שפועל אחרת ומאפשר לכל נער לגלות ולממש את דרכו הייחודית. מקום איכותי, קטן וביתי, שמאמין בחופש בחירה, למידה מתוך סקרנות והנאה לצד פיתוח אחריות אישית וחברתית. מקום בו לימוד הטכנולוגיה והמדע רתום לפיתוח האדם והחברה.

התיכון החברתי פועל במתכונת אינטימית של כיתות קטנות – עד 20 תלמידים בכיתה. לכל כיתה שני מחנכים אשר בנוסף לתכנית הכיתתית בונים גם תכניות אישיות  לתלמידים על פי הצורך.

בית הספר נמצא בקרית אתא וקולט תלמידים מאזור הקריות, חיפה, טבעון ועמק יזרעאל. ביה"ס פועל בפיקוח משרד החינוך.

החזון החינוכי

המפגש

במרכזו של התיכון החברתי עומד יסוד המפגש. מפגש בין חברי הקהילה, בין מבוגרים לצעירים, בין בני אדם לרעיונות ויצירה, בין בני אדם לבין הטבע. לכל תלמיד יש מחנך אישי שמלווה אותו לאורך 4 שנים ומסייע לו לממש את דרכו הייחודית חלומותיו ושאיפותיו. לכל מחנך יש לכל היותר 10 חניכים אישיים, מתוך הבנה שדיאלוג אמתי דורש פנאי והתמסרות.

הלמידה

הלמידה מתקיימת בקודים של חופש, בחירה ואחריות- שהרי רק כך אנו לומדים באמת. לכל לומד ומלמד אצלנו יש אחריות אישית על תהליכי הלמידה והיצירה, קצב המפגש ואופיו. בתיכון החברתי למידה טובה לא מוגבלת בזמן ובמקום ולכן לא תשמעו צלצולים ותחוו למידה פתוחה במקומות מגוונים: טבע, סדנה, ים, עיר, גלריות, אולפני הקלטות. מקומות בהם מתקיימים החיים האמתיים.

צדק חברתי

בתיכון החברתי כל אחד יכול למצוא בעצמו ועם חבריו את הכוח והאומץ להוביל שינויים חברתיים בקהילה או במדינה, ולהאבק למען חברה טובה יותר, להקים פרויקט חברתי ולנהל אותו כחלק מהיומיום בבית הספר.

הצוות החינוכי

הצוות מורכב מאנשי חינוך בעלי ניסיון בתחום החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי. בית הספר מובל על ידי הצוות החינוכי בצורה שיוויונית ומשותפת וללא היררכיה בין בעלי התפקידים השונים. לכל מחנך בכיתתו או בתחום אחריותו יש את החירות להביא את אישיותו המלאה, לבחור את תהליכי הלמידה, את המקצב שלהם, לעצב את התהליכים החברתיים בכיתה ואת אופני ההתנסות, וכל זאת מתוך מחויבות לתלמידים ולתפיסת העולם החברתית.

הצוות החינוכי נפגש כל שבוע לשיח מחנכים בו לומדים יחד, בונים את תהליכי הלמידה בבית הספר ומשוחחים על דילמות חינוכיות. מפגשים אלה מכשירים את הצוות לעשייה חינוכית, דיאלוגית ודינאמית בבית הספר. מלבד המפגש השבועי נפגש כל מחנך לשיחה קבועה בצוות הכיתה ובצוות תחום הדעת עליו הוא אחראי.

בנוסף פועלת בבית הספר יועצת המלווה את התלמידים ואת המחנכים, ומד"נית המלווה את תהליכי הגיוס לצה"ל.

חיי בית הספר

מגמות

הלימוד מחולק לשבעה תחומי דעת אינטגרטיביים. תחומי הלימוד הרחבים מחברים למידה אקטואלית, ביקורתית ומבוססת תכנית ו"בעיות אמת" מעולמם של בני הנוער, עם למידה היסטורית, ספרות, אמנות, תרבות, שפה, מדע וטכנולוגיה ברמה גבוהה. מעבר לתכנית הלימודים הכיתתית, כל תלמיד מוזמן, יחד עם המחנך שלו  לפתח לעצמו מסלול למידה ייחודי משלו המשלב למידה עם מורי בית הספר ועם מומחים מהקהילה ומהאקדמיה בתחומים הנלמדים.

בנוסף לשבעת תחומי הדעת, מתקיימות סדנאות יצירה שונות: נגרות, בישול, ריקוד, מוזיקה ואמנות פלסטית.

תלמידים המעוניינים מקבלים ליווי צמוד והכנה אישית למבחני הבגרות.

מודל תיכון חברתי

מגמות הלימוד:

תכנון הנדסי ממוחשב ורובוטיקה

מגמת צילום

הצילום הוא כלי לפקוח עיניים ולהביט בחברה שסביבנו, לאתר תופעות שמעניינות אותנו או מפריעות לנו ולפתח עמדה כלפיהן. הצילום הוא כלי להכרות עם עצמי ולביטוי אישי. במגמה מתמודדים גם על היכולת של הצילום והתיעוד לשנות מציאות ולקשר את הלמידה לעשייה חברתית.

תכני הלימוד: תולדות הצילום, טכניקה ומושגים, הצילום כראי לחברה.

פעילויות מיוחדות 

חלק משמעותי מהלמידה מתקיים  דרך סיורים ומפגשים מחוץ לכתלי בית הספר. אנו מאמינים שלמידה טובה לא מוגבלת במקום, ולכן בתוכנית החודשית יש דגש מיוחד על סיורים לומדים בטבע ובמוקדי עניין ותרבות.

התכנית השנתית כוללת 5 טיולים חד יומיים, שני טיולים דו יומיים וטיול שנתי של שלושה ימים, המלווים ע"י מורה השל"ח בבית הספר.

בבית הספר פועלת קבוצת מנהיגות המתנדבת בקהילה בקרית אתא לאורך השנה.

מסלולי המשך בצה"ל

בית הספר מעודד את תלמידיו להתגייס לשרות צבאי משמעותי, שיביא לידי מימוש את הידע והמיומנויות שרכשו במהלך לימודיהם.

כחלק מקשר משמעותי בין צה"ל ודרור בתי חינוך – אמצו עיתון "במחנה" ואגף התקשוב בצה"ל את בית הספר, ומסייעים לתלמידים להתמיין ליחידות.

צור קשר

התיכון החברתי קריות, דרך דשנים קריית אתא

אתר: התיכון החברתי קריות

דף הפייסבוק שלנו

טלפון: 04-8436657

פקס:  04-8437624

דוא"ל: Hevrati@drornet.org.il

 

 

 

יצירת קשר