אדם חברה וטבע – כרמיאל

לאתר ביה"ס: https://www.drorkarmiel.org.il/

מי אנחנו?

תיכון "אדם חברה וטבע" בכרמיאל הינו תיכון חברתי-דיאלוגי לבני נוער בשכבות ט-יב. התהליך החינוכי מקיף את התחום הלימודי, החברתי והרגשי של חניכיו ומחנכיו.
במרכז התהליך עומד החניך כאדם שלם המביע ומגלה את צרכיו, רצונותיו וכישוריו.

בית הספר מתבסס על הדיאלוג החינוכי לאור משנתו של מרטין בובר ופועל תחת פיקוח משרד החינוך.
הלמידה מתבצעת בקבוצות למידה אינטימיות, לכל חניך נבנה מסלול לימודים אישי בהתאם למטרותיו ויכולתו. לחניך יש מחנך אישי הנמצא בקשר מתמיד עמו ועם משפחתו.

התוכנית האישית מאפשרת לחניך לבחור בתהליך התפתחות והעצמה המתאים לו.

ב"אדם חברה וטבע" מסלולי לימוד אטרקטיביים ומאתגרים לבגרות, המתמקדים בעבודה עם בעלי חיים – כלבים וסוסים ובנוסף מגמת צילום.
בביה"ס מתקיימת פעילות חברתית ענפה, טיולים, סדנאות וסמינרים.

החזון החינוכי

השיחה והדיאלוג הם כלים מרכזיים בבית הספר. אופני הלמידה מבוססים על שיחה בכיתה, שיחות אישיות בין המחנכים לחניכים וכן יצירת במות המאפשרות שיחה בין התלמידים לבין עצמם. בעזרת השיחה עוסקים בפיתוח חשיבה עצמאית, גיבוש האישיות והבעת עמדה כלפי המציאות.
הקשר האישי בין המחנך לחניכו נמצא בלב התהליך החינוכי. המחנך פועל על מנת לבנות עם התלמיד קשר משמעותי, המבוסס על אמון והקשבה.
הכיתה נבנית כקבוצה חברתית, המהווה קרקע להתפתחות אישית, התפתחות מערכות יחסים וצמיחה של כוחות הנהגה. התהליך בכיתה מפגיש את החניכים עם בני קבוצתם, עם דעות, עמדות ורצונות שונים ומקנה כלים חברתיים משמעותיים.

בית הספר פועל בשיטת הוראה בין תחומית, זאת מתוך תפיסה שתחומי הידע שזורים זה בזה ומעשירים זה את זה. בביה"ס נלמדים חמישה מקצועות עיקריים: אדם וחברה, אדם וטבע, שפה עברית, מתמטיקה ואנגלית. כל מקצוע מקיף עולמות תוכן רחבים ומגוונים ומאפשר למידה הקושרת ומחברת את החניך לתוכן הנלמד ולחברה סביבו. בנוסף בביה"ס סדנאות בחירה באומנויות שונות על מנת לאפשר התנסות והתפתחות באופנים מגוונים.
הלמידה מלווה בהתנסות מעשית ומחוברת לחוויות מוחשיות. מטרת הלמידה היא חקר המציאות, בניגוד לשינון.

היחס האישי, האמונה כי כל נער ונערה מסוגלים להצליח ולצמוח להיות בוגרים יוצרים ומאושרים, וההתמודדות עם אתגרים מגוונים כחלק מחיי ביה"ס – כל אלה מעודדים תהליכי העצמה אישית ובונים את חווית המסוגלות של החניכים.

הצוות החינוכי

המחנכים בתיכון אדם חברה וטבע רואים בעשייה החינוכית שליחות ודרך חיים. מרביתם בוגרי תנועת הנוער העובד והלומד וחברי תנועת דרור ישראל, החיים ב"קיבוצי מחנכים" בגליל. הצוות החינוכי הינו בעל ניסיון רב ומשלב בהוראה כלים מהחינוך הבלתי-פורמאלי.

חיי בית הספר

מסלול אילוף סוסים

העבודה עם בעלי חיים מפתחת בגרות ואחריות. החניכים המקבלים הזדמנות לגדל סייח מגיל צעיר, והקשר הבלתי אמצעי הייחודי, שנוצר בין המאלף לסוס, בונה אמון ואמפתיה אצל החניכים. מעבר לאילוף, לומדים החניכים כיצד לתחזק אורווה וכן את סגנונות הרכיבה השונים. שיעורי האילוף מתקיימים באורווה של קיבוץ אשבל, שהיא חלק ממתחם ההכשרות הייחודי במקום. את שיעורי האילוף מעביר צוות המחנכים ומנהל האורווה של אשבל.

מסלול אילוף כלבים

במסלול מתקיים מפגש חווייתי עם עולם הכלבים, הכולל אילוף, טיפול ויצירת קשר. מלבד צוות המחנכים, מלווה ומדריך את המסלול ערן הסינג מצוות "מדברים עם כלבים" ובשיתוף עם הכלבייה בקיבוץ יסעור. אחת לשבוע נוסעים חניכי המסלול לכלביה בקיבוץ אשבל, שם יתנסו באילוף ושיקום כלבים נטושים במטרה למצוא להם בית.

מגמת צילום

פעילויות מיוחדות

קבוצות בנים וקבוצות בנות, חגיגות הסיגד, תערוכת מחצית, סיורים, טיולים, טקסים, חוגים במסגרת ביה"ס, מסע לפולין ועוד

מסלולי המשך בצה"ל

בית הספר מעודד את חניכיו להתגייס לשרות צבאי משמעותי, שיביא לידי מימוש את הידע והמיומנויות שרכשו במהלך לימודיהם.

כחלק מקשר משמעותי בין צה"ל ודרור בתי חינוך – יחידת שח"מ, ביה"ס לאילוף כלבים ופרשי המשטרה מאמצים את מגמת הכלבנות ואת מגמת הסוסים, ומסייעים לחניכים להתראיין ולהתמיין ליחידה.

צור קשר

ביה"ס אדם חברה וטבע- רח' צהל 109 כרמיאל

טלפון: 04-9580722

פקס: 050-8968282

אתר: https://www.drorkarmiel.org.il/

דוא"ל: karmiel@drornet.org.il

 

יצירת קשר